Útdíjfizetési szolgáltató: elkerülhetik a fuvarozók a sorozatos bírságokat a bírságriasztással

Jog

Nyomtatás
Forrás: MTI

Címkék: fuvarozás, bírság, útdíj


A fuvarozók több mint tízezer, a megtett úttal arányos elektronikus útdíjszedési rendszerben (HU-GO) regisztrált folyószámlára aktiválták a bírságriasztás funkciót július 15-e óta, de ez csak 15 százalékos kihasználtságot jelent, pedig az ingyenes alkalmazással elkerülhetők a sorozatos bírságok - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. hétfőn.

Az útdíjfizetési szolgáltató  tájékoztatásában felidézte: az e-mail üzenetben érkező értesítés felhívja a figyelmet az ellenőrzési rendszer által érzékelt téves felhasználói beállításokra, így azok ellenőrzésével és kijavításával, illetve szükség esetén egyenlegfeltöltéssel a felhasználó elejét tudja venni a további szabálytalan bevallásnak.

A NÚSZ kiemelte: a riasztási rendszer nem változtatja meg a bírságolás rendjét. A fix ellenőrző kapuk és mobil adatgyűjtő járművek által már elvégzett ellenőrzés során megállapított jogosulatlan úthasználattal kapcsolatos adatokat a zárt ellenőrzési rendszerben átadják a rendőrségnek, amelynek 90 napja van a bírság kiszabására.

Az útdíjtörvény értelmében ugyanakkor egy jármű nyolcóránként újra bírságolható, így a fuvarozó vállalkozás egyetlen tehergépjármű rossz felhasználói beállításának javításával naponta csaknem félmillió forintot takaríthat meg - hangsúlyozta a szolgáltató.

A bírságriasztás funkciót a HU-GO rendszerben regisztrált felhasználók vehetik igénybe, függetlenül attól, hogy viszonylati jegy megváltásával vagy fedélzeti eszköz igénybevételével tesznek eleget útdíjfizetési kötelezettségüknek. A bírságriasztás alapbeállításként inaktív, ezt a funkciót igény esetén a regisztrált felhasználóknak aktiválni kell.

A NÚSZ jelezte azt is, hogy október 1-jétől a HU-GO díjköteles úthálózatot érintő kisebb változások léptek életbe. Néhány szakasz-korrekció mellett az elmúlt időszakban átadott útszakaszok - M30, M60, M85 gyorsforgalmi utak egyes szakaszai, illetve az 55, 62, 306 számú utak egyes szakaszai - is díjkötelessé váltak.

A fedélzeti eszközök segítségével a gépjármű helykoordinátái alapján automatikusan történik a bevallás, illetve a díjköteles szakaszokon a feltöltött egyenlegből a díjfizetés.

A viszonylati jeggyel közlekedőknek viszont jobban kell figyelniük, mert az útvonaltervező az újonnan átadott útszakaszokra is tervez, így a szokásos kiindulási és célállomás között a megszokotthoz képest változhat az útvonalterv. Mivel a kijelölt útvonaltól való eltérés jogosulatlan úthasználatnak minősül, és bírságot vonhat maga után, ezért érdemes még a viszonylati jegy kifizetése előtt ellenőrizni a megtervezett útvonalat - emelte ki tájékoztatójában a NÚSZ.

Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra