PwC: bizakodóbbak a magyar vállalatvezetők, mint egy évvel ezelőtt

Forrás: MTI

A magyarországi vezérigazgatók 54 százaléka a globális, 60 százaléka a hazai gazdaság növekedési ütemének javulásában is bízik 2024-ben a tavalyi rekord pesszimista év után - derül ki a PwC 13. alkalommal elkészített magyarországi vezérigazgatói felméréséből.

A 297 magyarországi cégvezető megkérdezésével készült felmérés alapján lassulást globálisan és magyar viszonylatban is 22-22 százalék vár, szemben az előző évi 76, illetve 85 százalékkal - ismertette a PwC Magyarország vezérigazgatója a tanácsadó cég csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Lőcsei Tamás ugyanakkor jelezte: a felmérés történetében először fordul elő, hogy a magyar vállalatvezetők a gazdasági növekedéssel kapcsolatban optimistábbak, mint a saját bevételeik alakulását illetően. A tavalyi 60 százalékról 47 százalékra csökkent azok aránya, akik arra számítanak, hogy nő majd vállalatuk bevétele a következő 12 hónapban.

Az adatok szerint a munkáltatók 85 százaléka nem tervez létszámleépítést 2024-ben, létszámbővítési elképzelésről 36 százalék számolt be - emelte ki a vezérigazgató.

A felmérés adatai szerint a hazai vezérigazgatók 58 százaléka jelezte, hogy termékeinek, illetve szolgáltatásainak árai emelkedni fognak a következő egy évben.

A külső, fenyegető tényezők közül továbbra is az infláció hatásától tartanak a legtöbben, a vezérigazgatók 51 százaléka mondta ezt. A szakképzett munkaerő hiányát 48, a makrogazdasági volatilitást 37, a geopolitikai konfliktusokat 36, a kiberkockázatokat pedig 35 százalék említette. Az előző évhez képest a makrogazdasági volatilitásnak és a geopolitikai konfliktusoknak való kitettség érzése csökkent legnagyobb mértékben, nem változott azonban a klímaváltozás hatásaitól és a kibertámadások okozta kockázatoktól való aggodalom a vállalatvezetők körében.

Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa a sajtótájékoztatón elmondta: a hazai vezérigazgatók 43 százaléka úgy látja, hogy a jelenlegi üzleti modellben a vállalata 10 éven belül elveszíti életképességét, ez az arány nem változott az előző évhez képest.

A magyarországi vállalatvezetők 48 százaléka szerint a szabályozási környezet ösztönzi a változást, míg 35 százalékuk szerint akadályozza. Az átalakulás további gátjaként 20 százalék említette a szervezeten belüli bürokráciát, szintén 20 százalék a munkatársak technológiai képességeinek hiányát és 19 százalék a korlátozott pénzügyi forrásokat.

A generatív mesterséges intelligencia adaptációja még várat magára a felmérés szerint, a vállalatok 18 százalékának működésében játszott csak szerepet, és a vezetők 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a technológiai stratégiájában már helyet kapott.

A következő egy évben jóval többen számítanak a generatív mesterséges intelligencia átalakító szerepére; 52 százalék szerint javítja a termékek vagy szolgáltatások minőségét, 45 százalék szerint erősíti az érintettek bizalmát a cég iránt, 56 százalék szerint pedig növeli a munkaidő hatékonyságát - ismertette Mezei Szabolcs.

A 2023 októbere és decembere között készült magyarországi felmérés alapját a PwC globális vezérigazgatói felmérése adja, a kutatás a globális felméréssel párhuzamosan a magyar felsővezetők véleményéről, iparágukkal kapcsolatos várakozásairól és növekedési lehetőségeiről átfogóbb képet nyújt.


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra