Megjelent az Ügyvezetők lapja novemberi száma!

Forrás: MTI

Változásfigyelő • Hétköznapi innováció • Mitől lesz valaki igazi vezető? • Láttuk a jövőt! Egy Google-látogatás tanulságai • Az ERP bevezetési gyenge láncszeme: a szervezeti változások menedzselése • Elindult a régió első startup programja, a V4 Startup Force • Csökkentek a halasztott kifizetések a magyar vállalatoknál • Új pályázat a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztésére • Ha már a pénzt is elköltöttük…, avagy: mikor ér véget a vásárlási folyamat? A garantált bérminimumról • Az Ügyvezetők lapja előfizetése minden cégben elszámolható költség! Előfizetés 12 hónapra 25.200,-Ft - info@cegmenedzseles.hu

• Változásfigyelő 

A cégek adminisztrációs terheinek csökkentését tervezi a PM   ■ 2019-től a helyi beruházások ösztönzése érdekében is biztosítható adóelőny  ■ 2019-től megszűnik a foglalkoztatás növelésével összefüggő helyi iparűzési adóalap-mentesség ■ Innovációs járulék – a kisebb, de nagy vállalatcsoporthoz tartozó cégek kikerülnek a mentesülési körből  ■  Kutatás-fejlesztési tevékenység kedvezménye változások ■ Lazulnak az adómentesen igénybe vehető munkásszállásra vonatkozó szabályok  ■ Munkahelyi óvoda változások
 
• Hétköznapi innováció
Az innovációt Magyarországon még mindig valami misztikum köde burkolja be, amely szerint ez csak a szuper kutatóintézetekkel és alapszabadalmakkal rendelkező multinacionális cégek világa. Cikkünkben megmutatjuk, hogy egy hazai KKV hol, mikor, hogyan képes az innovációs világfolyamatokba bekapcsolódni.
 
•  Mitől lesz valaki igazi vezető? 
Könnyű kinevezni vezetővé valakit az emberei közül. Vagy behozni kívülről egy vadidegent. Csak adni kell neki egy szobát, az ajtófélfa mellett egy réztáblával. Kap egy jó laptopot, meg egy szép mobiltelefont. Esetleg még egy céges autót, OMV kártya használattal. De vajon tényleg vezető-e?
 
• Láttuk a jövőt! Egy Google-látogatás tanulságai 
Nemrég a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében részt vehettünk egy párnapos dublini tanulmányúton és megnézhettük a Google ottani adatközpontját. Az ott látottak, tapasztaltak alapján mire készüljenek a munkáltatók és a munkavállalók? Mert az, ami ott már megvalósult, hamarosan hozzánk is megérkezik. Persze nem lesz ugyanolyan mértékben érvényes mindenkire, de nagy vonalakban erre készülhetünk. Ebben a cikkben a munkáltatók számára érdekes tanulságokat osztjuk meg.
 
• Az ERP bevezetési gyenge láncszeme: a szervezeti változások menedzselése 
Az elmúlt hónapokban találkoztam számos cégvezetővel, informatikai igazgatóval. A velük folytatott megbeszéléseim során informális felmérést folytattam, hogy megtudjam, mi nyugtalanítja őket az integrált vállalatirányítási projektjeik kapcsán. Az első számú válasz? A szervezeti változásmenedzsment volt.  
 
• Elindult a régió első startup programja, a V4 Startup Force
Magyarországot az Aeriu képviseli, mely cég raktárépületek logisztikai folyamatait könnyíti meg az általa kifejlesztett drónszoftver segítségével. A cseh Aibrace karkötője életet menthet olyan vészhelyzetben, amely a szívhez, idegrendszerhez vagy légzési problémákhoz kapcsolódik. A szlovák Freya a családtervezés lehetőségeit mutatja be a gyermekvállalás előtt állóknak. A negyedik startup, a lengyel Runvido a legújabb technológiát szolgáltatja ahhoz, hogy megkönnyítse a vállalkozások kommunikációját felhasználóikkal. à  www.cegmenedzseles.hu
 
 
PÉNZÜGYEK
 
• Az MNB elindítja a fix kamatozású növekedési hitelprogramot
Egy vállalkozás maximum 1 milliárd forint hitelhez juthat majd a program keretében. A forinthitelek törlesztési ideje minimum három, maximum 10 év lehet. A hitel új beruházások finanszírozására igényelhető, a lízinget is ideértve. A szerződéses időszak 2019. január 1-jén kezdődik.
 
•  Csökkentek a halasztott kifizetések a magyar vállalatoknál
Romlott a számlák átlagos kiegyenlítésének ideje, ez tavaly 37 nap volt, idén már 49 nap. Ezzel párhuzamosan egy nappal csökkent a számlák kifizetésére adott idő, így a magyar vállalatok idén átlagosan 30 napos határidővel állítják ki a számláikat a magyar vevők számára, a külföldi ügyfelek pedig átlagosan 27 napot kapnak a számlák kiegyenlítésére. 
 
•  Digitális szakemberek lesznek a jövő pénzügyesei
A hagyományos szakmai ismereteknél egyre fontosabbá válik az átfogó technológiai tudás az adó- és pénzügyi területeken dolgozók számára. A jövő szakértőinek érteniük kell a mesterséges intelligencia használatához, az automatizációhoz és az adatelemzéshez is.
 
TÁMOGATÁSOK
 
•  Új pályázat a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztésére
A támogatott projektek keretében olyan témák feldolgozására kerülhet sor, mint például az időskori munkaerőpiaci aktivitás erősítése, a digitalizációból és automatizációból, a változó készségigényekből fakadó kihívások kezelése, amelyek hosszú távon javítják a foglalkoztathatóságot, az alkalmazkodóképességet, a termelékenységet és a versenyképességet. Az igényelhető összeg minimum 10 millió, maximum 50 millió forint.
 
•  Inkubációs szolgáltatások fejlesztésének támogatására lehet pályázni
A mikro-, kis- és középvállalkozások 5 és 300 millió forint közötti összegre nyújthatnak be támogatási kérelmet, a megvalósításra rendelkezésre álló időtartam tevékenységtől függően legfeljebb 12 vagy 18 hónap. A pályázati felhívás elsődleges célja olyan inkubációs tevékenységet folytató szervezetek támogatása, amelyek szolgáltatásaik fejlesztésével hozzájárulnak az új vállalkozások fejlődéséhez, továbbá képesek együttműködni más inkubátorokkal.
 
MARKETING
 
• Ha már a pénzt is elköltöttük…, avagy: mikor ér véget a vásárlási folyamat?
A címben említett félmondatot egy nagyon kedves barátom mondta mindig, ha arról beszéltünk, hogy mikor is biztos egy üzlet. Mi mindketten szolgáltatók voltunk, vagyunk, és bizony elég sokszor tapasztaltuk, hogy mindent megbeszéltünk, egyeztettünk, azután mégsem lett üzlet, mert a potenciális ügyfél meggondolta magát, vagy éppen elérhetetlenné vált, amikor már konkrét lépésekre került volna sor. Szóval: ekkor fejlesztette ki a fenti megközelítést, kifejezve ezzel azt, hogy csak akkor lehetünk biztosak egy üzletben, ha már a teljesítés is megvolt, és ki is fizették a munkát.
 
• Kötelezettségvállalással zárult a Google elleni versenyfelügyeleti eljárás 
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Google LLC (Google) tájékoztatási gyakorlatát vizsgálta a Google-fiókban elérhető „Internetes és alkalmazástevékenység”, a „Hirdetések személyre szabása” funkciók valamint az Allo chatkliens adatkezelésével, továbbá a chatkliens végpontok közötti titkosításával összefüggésben.
  
MUNKAÜGYEK
 
A garantált bérminimumról 
A garantált bérminimumra vonatkozó szabályozás alkalmazása elég sok kérdést felvet a gyakorlatban. Fontos szabály, hogy a garantált bérminimumra való jogosultság a munkavállaló munkakörének betöltéséhez szükséges képesítési követelményhez és nem a munkavállaló legmagasabb iskolai végzettségéhez kapcsolódik.
 
 Munkaviszony és vállalkozási tevékenység a gyermeknevelési támogatás (gyet) folyósítása alatt 
Az ellátások mellett folytatott keresőtevékenységekről szóló cikkek sorát most a a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatti keresőtevékenységgel folytatjuk.
 
ADÓZÁS 
 
• Tizenkétmillió forintra nőhet az áfa alanyi mentesség értékhatára
Az uniós tagállamok pénzügyminiszterei októberben döntöttek arról, hogy támogatják a magyar kormány azon kérését, amely a kisvállalkozásoknak jelentős adócsökkentést és egyszerűsítést biztosíthat.   A döntés értelmében akár már jövőre négymillió forinttal 12 millió forintra emelkedhet az általános forgalmi adót (áfa) érintő mentesség felső összeghatára a legkisebb vállalkozásoknál.
 
• A munkarend jelentősége a KATA alatt
A kisadózás feltételeinek való megfelelés azokban az esetekben nem igazolható, amikor a kisadózó nem saját maga határozza meg a munkabeosztását, hanem a megrendelő osztja be, hogy mikor kell a munkát elvégeznie. Tipikusan ilyen az éjjeli őr tevékenysége, amikor a kisadózónak a megbízó által meghatározott napon kell a megbízó telephelyének védelmét biztosítania.
 
JOG
 
• Törvény a külföldi befektetések ellenőrzéséről: új korlát a külföldi befektetések előtt? 
Október 2-án elfogadta az Országgyűlés a Magyarország biztonsági érdekét sértő külföldi befektetések ellenőrzéséről szóló törvényt. Ezzel az Országgyűlés egy olyan új szabályozást alkotott meg, amely alapján bizonyos stratégiailag fontos gazdasági ágazatokban az EU és az EGT államokon, valamint a Svájcon kívüli ország állampolgára, vagy ilyen államban bejegyzett jogi személy, mint befektető, kizárólag a miniszterhez történő bejelentést és a bejelentés tudomásulvételének visszaigazolását követően szerezhet tulajdonrészt vagy befolyást egy magyarországi székhelyű gazdasági társaságban.


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra