Folytatódik a turizmus bővülése a turisztikai szervezetek szerint
A közösségi szállásmegosztók által kínált szobák (airbnb) száma az elmúlt két évben 8 ezerről csaknem 14 ezerre nőtt
Folytatódik a turizmus év eleje óta tartó bővülése, a nyári szezonra a vidéki és a fővárosi szállodák egyaránt kedvező előfoglalásokról számoltak be - ismertették a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) közös sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.
Bán Teodóra, a BFTK ügyvezetője ismertette, hogy a fővárosban idén január-áprilisban 2,9 millió vendégéjszakát regisztráltak, ezek 90 százalékát a szállodákban. A bővülés a vendégéjszakák számában 4,6 százalékos, a vendégek számában 5,5 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest.
Könnyid László, az MSZÉSZ elnöke kiemelte: az első négy hónap számai pozitív tendenciát mutatnak, és az év eleje óta tartó növekedés várhatóan folytatódik. Az év első négy hónapjában a szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 7,0 százalékkal, 7,4 millióra emelkedett. Ezen belül a belföldi vendégéjszakáké jelentősen, közel 10 százalékkal bővült.
Bán Teodóra kiemelte, hogy a külföldi vendégforgalom az év első négy hónapjában először emelkedett 1 millió fölé, a külföldi vendégéjszakák száma pedig az időszakban először elérte a 2,5 milliót. A fővárosban eltöltött vendégéjszakák 86 százalékát a külföldiek, 14 százalékát a belföldiek adták - ismertette.
A legnagyobb küldő piacok között az első az Egyesült Királyság, amelyet Olaszország, Németország követett, és bekerült az első tízbe Kína is. A számok visszatükrözik a tavalyi járatnyitások kedvező hatását is: az ukrán vendégéjszakák száma 35,7 százalékkal (Kijev-Budapest járat), a spanyol 20,8 százalékkal nőtt (Valencia-Budapest járat) az első négy hónapban - jegyezte meg, hozzátéve, hogy az amerikai járatnyitások hatása majd az év második negyedévében jelenhet meg.
Kitért arra, hogy csak az áprilisi adatok természetes hullámzást, enyhe visszaesést mutatnak, ami a négynapos húsvéti hosszú hétvége hatásának tudható be: a húsvéti forgalom ugyanis a márciusi statisztikában jelent meg. Komoly fejlődés indult el az ágazatban, Budapest nem szezonális város, az év minden időszakában vonzó úti cél - mondta. Kihívást jelent a rapid turizmus, ahogy más európai városokban is, azaz, a turistaforgalom főleg vidéki régiókban jellemző átmenő jellege.
Könnyid László szintén kitért arra, hogy a belföldi szállásdíj-bevételeket az idei márciusi hosszú hétvégék - március 15-e, és a húsvét - kissé torzította. A régiók között kiemelte, hogy a Dél-Alföld vendégforgalma 14 százalékkal bővült az első négy hónapban. A Balatonon ugyanekkor nem nőtt az átlagár, a tavalyihoz hasonló árszinten lehetett szállást foglalni. Az első négy hónapban a belföldi szállásdíj-bevételek 20 százalékát SZÉP-kártyával fizették ki a vendégek - ismertette.
A nyári időszakról elmondta: Budapesten kedvezően alakul a szezon, a július-augusztusi hónapokban 80 százalék fölötti foglaltság várható.
Hozzátette, hogy vidéken a tavalyi 43 százalékos előfoglaltság után már 50 százalékos az előfoglalások szintje. Az átlagos foglalási érték nyárra 13 százalékkal 75 ezer forintra emelkedett a Szállás.hu adatai szerint. Ennek egyharmada szállodákba, egyharmada apartmanokba szól.
Ismertette: a közösségi szállásmegosztók által kínált szobák (airbnb) száma az elmúlt két évben 8 ezerről csaknem 14 ezerre nőtt, a terület szabályozását fontosnak nevezte. A munkaerőpiaci helyzet feszült, ahogy más ágazatokban is az, azonban a szakma a nyári szezonra felkészült -
Vissza az előző oldalra