EY: megkésve reagál a globális trendekre a vállalati felvásárlási piac

Forrás: MTI

Címkék: vállalati felvásárlás


Az utóbbi években a stratégiai befektetők kerültek többségbe, a tranzakciók közel 60 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A magyar cégek kisebb arányban kezdenek külföldön felvásárlásba, jellemzően tőkeerős nagyvállalatok - például az OTP, Richter, Mol - akvirálnak az országhatáron kívül.

A globális trendek hatásai csak némi késéssel mutatkoznak a magyarországi vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán - egyebek közt ez derült ki az EY legfrissebb M&A-tranzakciókat összefoglaló elemzéséből.
 
Az összegzés szerint 2010 és 2015 között több mint 600 nyilvános M&A tranzakciót bonyolítottak le Magyarországon, a becslések szerint összesen 9,1 milliárd dollár értékben. 
 
Az EY úgy véli, hogy a piacra inspirálóan hatnak egyebek közt az újra elérhető banki finanszírozási lehetőségek, valamint az, hogy a vállalatok döntéshozói is kedvezőbben ítélnek meg egy-egy akvizíciós lehetőséget és többször döntenek a vásárlás mellett.
 
Az utóbbi években a stratégiai befektetők kerültek többségbe, a tranzakciók közel 60 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A magyar cégek kisebb arányban kezdenek külföldön felvásárlásba, jellemzően tőkeerős nagyvállalatok - például az OTP, Richter, Mol - akvirálnak az országhatáron kívül. A külföldi vevők közül pedig elsősorban amerikai és német befektetők érkeznek felvásárlóként, akik 2010 óta 33, illetve 21 tranzakciót bonyolítottak le Magyarországon. A régióból elsősorban cseh és lengyel befektetők vásároltak az elmúlt hat évben összesen 10, illetve 7 alkalommal - olvasható a közleményben.
 
Az elemzés rámutatott: a magyarországi összeolvadások és felvásárlások több mint 90 százalékát minden évben a 100 millió dollár alatti tranzakciók tették ki. Ugyanakkor az elmúlt hat év legnagyobb tranzakciója a Borsodchem Zrt. kínai Wanhua-csoport általi felvásárlása volt 2011-ben, 930 millió dollárért. Ezt a tranzakciót követi a Mol által felvásárolt Eni benzinkúthálózat Csehországban, Szlovákiában és Romániában, több mint 600 millió dollár értékben, illetve a Richter Gedeon svájci beruházása, amelynek keretében a PregLem gyógyszeripari céget szerezte meg 442 millió dollárért. 
 
Az összegzésből kiderült az is, hogy a tranzakciók legnagyobb számban a tradicionálisan népszerű szektorokból - feldolgozóipar, technológia, telekommunikáció és média, banki és pénzügyi szolgáltatások - kerültek ki, mindazonáltal az utóbbi években az IT és technológia szektor túlsúlyba került a magyar piacon, ezen a területen összesen 131 összeolvadás és felvásárlás zajlott.

Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra