Elemzők: jövőre is folytatódhat a növekedés az építőiparban
Cégvezetés 2017-12-16
NyomtatásCímkék: építőipar
Folytatódhat a növekedés az építőiparban jövőre is a legújabb statisztikai adatok megjelenése után nyilatkozó elemzők szerint, de többen is felhívták a figyelmet arra, hogy az ágazat lendülete megtörhet az áfa-kedvezmény kifutásával, és a munkaerőhiány is gondokat okozhat.
Horváth András, a Takarékbank elemzője szerint a 38,1 százalékos októberi építőipari növekedés jelentősen felülmúlta a várakozásokat.
A lakóingatlan fejlesztéseket a jelentősen megugró piaci kereslet mellett a családi otthonteremtési kedvezmény, illetve az újlakásáfa 2019 végéig fennálló 5 százalékos szintje is hajtja. A lendület fenntartásához szükség lenne a kedvezmény meghosszabbítására - tette hozzá.
Érdemi kockázatot a fellépő szakemberhiány jelenthet az ágazatban, ám ez elsősorban a bérversenyre kevésbé képes mikro vállalkozásokat érinti - hangsúlyozta. A növekedéshez egészséges szerkezetben mind a magán, mind a kormányzati szektor beruházásai kiegyenlítetten hozzájárulnak - állapította meg Horváth András.
A bank az év egészére 28 százalék körüli növekedést vár az építőipar teljesítményében.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője azt emelte ki, hogy a növekedésben szerepet játszik egyrészt a tavalyi alacsony bázis, másrészt a fejlesztési kedv megugrása az uniós forrásokon alapuló beruházásoknak és a lakásépítés felfutásának köszönhetően.
A jövőben folytatódhat a növekedés, a rendelésállomány ugyanis jelentős növekedést mutat - jegyezte meg az elemző. Október végén az építőipari cégek szerződésállománya 113 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Németh Dávid szerint kedvező, hogy záródik az építőipari olló, az egyéb építmények és az épületek építése közötti, korábbi jelentős különbség egyre kisebb.
Az ingatlan.com legfrissebb elemzésében is az áll, hogy az alacsony bázis és a kiugró építkezési kedv hajtja az ágazatot.
Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőipar helyzetén javíthat az is, hogy 20 milliárd forintos pályázati forrás nyílik meg az ágazati szereplők számára.
Tatár Tibor, a Futureal Development Holding vezetője rámutatott: a 2007-es évhez képest körülbelül 60 ezerrel kevesebben dolgoznak az építőiparban, ez a munkaerőhiány pedig látványos bérnövekedést eredményezett az ágazatban, emellett az építőanyagok is jelentősen drágultak. Ezeknek a folyamatoknak továbbra sincs vége, így a szakember várakozásai szerint az idén tavalyhoz képest 25-30 százalékkal is nőhetnek a kivitelezési költségek.
A kapacitáshiány további negatív hatása, hogy a kisebb projektek megvalósítása - kivitelező híján - egyre bizonytalanabbnak látszik.
Mester Nándor, az Otthontérkép.hu vezető elemzője elmondta: last minute megrendelések ugyan lesznek a következő pár hónapban, de 2018 utolsó harmadától drámai visszaesés jöhet az építőiparban. Ennek fő oka szerinte az új lakásoknál alkalmazott kedvezményes áfa-időszak lejártának közeledte lehet majd.
Jövőre sokkal kevesebb társasházi beruházás indul, az élesedő versenyben az építőipari cégekkel időben szerződni nem tudó, kevésbé tőkeerős ingatlanfejlesztő vállalatok tucatjai vérezhetnek el vagy kényszerülnek elhalasztani projektjüket - állapította meg az elemző.