Elemzők: folytatódhat a növekedés az építőiparban
Cégvezetés 2017-11-13
NyomtatásAz építőipar szerződésállományának bővülése is arra mutat, hogy folytatódhat a szektorban a növekedés - kommentálták a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közölt jelentését piaci elemzők
Horváth András, a Takarékbank elemzője az év egészére 25 százalék körüli növekedést vár az építőipar teljesítményében, de az építési engedélyeket és a bejelentett kereskedelmi fejlesztéseket figyelembe véve felfelé mutatóak a kockázatok, így idén a GDP növekedéséhez érdemben tud hozzájárulni az építőipar - közölte. Kiemelte azt is, hogy a növekedéshez egészséges szerkezetben mind a magán, mind a kormányzati szektor beruházásai hozzájárulnak.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a lakóingatlan-fejlesztéseket a jelentősen megugró piaci kereslet mellett a családi otthonteremtési kedvezmény (csok), illetve az újlakás-áfa 2019 végéig fennálló 5 százalékos szintje is hajtja. A kedvezmény meghosszabbításra lenne szükség a lendület fenntartásához, a költségvetési többletbevétel már rövid távon is meghaladja a kieső általános forgalmi adó (áfa) mértékét - fejtette ki.
Érdemi kockázatot a szakemberhiány jelenthet, de az elemző szerint ez elsősorban a béremelési versenyben lemaradó mikrovállalkozásokat érinti.
Kommentárjában kitért arra is, hogy a legutolsó negyedéves munkaerőpiaci statisztikák szerint ismét kiugró, 34 ezres bővülés volt az építőipar létszámában az előző év azonos időszakához képest, így már 317 ezren dolgoznak a szektorban. Ez továbbra is elmarad a válság előtti 330 ezres létszámtól, de a gépesítés foka jóval magasabb, mint tíz éve, így nem is feltétlen lesz szükség ezt a létszámot elérni - tette hozzá Horváth András.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint a szeptemberi adatok is megerősítik, hogy a tavalyi visszaesés után az idei év kedvező lesz az építőiparban. Hozzátette, hogy ebben fontos szerepe van az uniós források beáramlásának.
A szakértő szerint abból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hogy szeptemberben csökkent a termelés az előző hónaphoz képest, az augusztusi adat ugyanis kiemelkedően magas volt.
Nyeste Orsolya szintén kiemelte, hogy az állami és a magánszektorban is élénkül a kibocsátás. A rendelésállományok magasak, erős a kereslet, így várhatóan a következő hónapokban is tart majd az építőipar lendülete, a teljesítmény jelentős bővülésére lehet számítani - mondta. Jelezte ugyanakkor, hogy ennek gátja középtávon a munkaerőhiány lehet.