APPLiA Magyarország: megállt a hazai háztartásokban használt gépek elöregedési folyamata
Cégvezetés 2018-03-21
Nyomtatás2009-2015 között folyamatosan nőtt a hazai háztartásokban a nyolc évnél idősebb készülékek aránya, de legújabb felmérésük szerint 2017-re megtorpant ez a tendencia, amiben egyértelműen látható a csereprogramok kedvező hatása.
Ugyanakkor a használatban lévő hazai hűtőgépek több mint 57 százaléka nyolc év feletti, több mint 43 százaléka 11 év feletti, és csaknem 11 százaléka idősebb 19 évesnél. A mosógépek esetében több mint 45 százalék a nyolc év feletti, csaknem 33 százalék a 11 év feletti, és csaknem 10 százalék a 19 év feletti készülékek aránya.
Az európai háztartásigép-gyártó és forgalmazó vállalatok érdekképviseleti szervezete, a CECED megalakulása után 60 évvel új nevet - APPLiA Europe - és új arculatot kapott ebben az évben. A több mint 13 éve működő hazai szervezet APPLiA Magyarország Egyesülés néven folytatja a munkát, a szervezet 17 gyártót és több mint 25 elektronikaikészülék-márkát képvisel Magyarországon.
Mészáros Fanni felidézte, a legutóbbi, 2017 októberében indított csereprogram keretében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) 61 500 támogatási kérelmet hagyott jóvá hűtőgép, fagyasztó, mosógép vagy mosó-szárító gép kedvezményes cseréjéhez. Így a közeljövőben tovább csökkenhet az idős készülékek aránya a háztartásokban.
Az állami támogatással megvalósuló cserékkel a háztartások villany- és vízszámlája jelentősen csökken, a program eredményeként elért szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével pedig Magyarország könnyebben teljesítheti az uniós energiahatékonysági célok elérését - hangsúlyozta.
Az APPLiA Europe tavaly indította el Európában a mosogatógépek cseréjének programját, amelyhez a hazai szervezet is csatlakozott. Erről hamarosan egyeztetnének a fejlesztési tárcával - jelezte az egyesülés cégvezetője.
A kezdeményezés hátterében az energiafogyasztás mellett a vízfogyasztás csökkentése áll. Ha azokban az uniós háztartásokban, ahol kézzel mosogatnak, mosogatógépre váltanának, egy év alatt 6141 milliárd liter vizet lehetne megtakarítani.
Mészáros Fanni kitért arra is, Magyarországon a háztartások nagy része inkább javíttat, mint cserél, ha elromlik a készüléke, egyre súlyosabb gond ugyanakkor, hogy a háztartásigép-szerelők lassan nyugdíjba mennek, és nincs utánpótlás. A javítás a cserével szemben a körforgásos gazdaság egyik kiemelt célkitűzése, ezzel ugyanis megelőzhető az egyre gyorsabbá váló hulladékképződés - hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy az APPLiA ezért megkezdte egy új, modern képzés kidolgozását.