Akcióterv készül a magyar tulajdonú kkv-k megerősítésére

Forrás: MTI

A kormány célzott akcióterv keretében megteremti a kedvező pénzügyi környezetet, melynek érdekében továbbra is biztosítja a Széchenyi Kártya Program kamattámogatását, így a kedvező hiteleket, és egy új tőkeprogram is kidolgozás alatt áll. Mindemellett egy olyan új, célzott beruházás-támogató rendszert kell felépíteni, mint a nagyberuházásokat támogató Egyedi Kormánydöntés (EKD), mert ma ilyen rendszer a kkv-kra vonatkozóan nem létezik.

Nagy Márton a magyar tulajdonú kkv-k megerősítését hangsúlyozta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara üzleti rendezvényén

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részt vett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) üzleti rendezvényén. A tárcavezető előadásában hangsúlyozta: a válságokkal sújtott világgazdasági helyzetben az együttműködés és a partnerség felértékelődik. Az MKIK a kormány kiemelt partnere, amely képes becsatornázni a vállalkozók és a vállalatok meglátásait, igényeit, így azonnali jelzőrendszerként is működik. Erős vállalati szektor nélkül nincs erős gazdaság és nincs társadalmi felzárkózás sem. Ezért mindent meg kell tenni a hazai kkv-k versenyképességének növelése és további megerősítése érdekében.

Nagy Márton kiemelte, nehéz éveken vagyunk túl, miközben továbbra is háború zajlik a szomszédunkban, ráadásul – elsősorban a német gazdaság gyengélkedése miatt – a külső kereslet is kedvezőtlenebb. Ellenállóbbnak és kreatívabbnak kell lenni, új gazdaságpolitikára van szükség, amelyben 4-5 lépéssel előre gondolkodunk a tervezés során, miközben a forrásokat célzottan használjuk fel. Ebben az új és autonóm gazdaságpolitikai korszakban kiemelt prioritást kapnak a hazai, magyar tulajdonú kkv-k, így erre a területre kell koncentrálni a forrásokat és kormányzati eszközöket. A magyar kkv-k felé kell fordulni, ezt szolgálja a Nemzetgazdasági Minisztériumon belül hamarosan felállításra kerülő új államtitkárság is.

A magyar kkv-k érdekében fel kell lendíteni a belső keresletet, hiszen ebből lesz bevételük, ez generál újabb beruházásokat. A kormány célzott akcióterv keretében megteremti a kedvező pénzügyi környezetet, melynek érdekében továbbra is biztosítja a Széchenyi Kártya Program kamattámogatását, így a kedvező hiteleket, és egy új tőkeprogram is kidolgozás alatt áll. Mindemellett egy olyan új, célzott beruházás-támogató rendszert kell felépíteni, mint a nagyberuházásokat támogató Egyedi Kormánydöntés (EKD), mert ma ilyen rendszer a kkv-kra vonatkozóan nem létezik.

Az előkészítés alatt álló akcióterv nagy hangsúlyt fektet a kkv-k digitalizációjára, mert enélkül a versenyképesség fenntartása elképzelhetetlen. Nagy Márton hozzátette: minden vállalkozás saját honlappal, e-mail címmel kell rendelkezzen, mert ezek nélkül gyakorlatilag nem létezik. A nemzetgazdasági miniszter külön kitért arra, hogy a hazai kereskedelmen belül a vállalatoknak fel kell venniük a versenyt a külföldi webshopokkal, mert azok jelentős fogyasztást szívnak el a hazai gazdaságtól.

Nagy Márton előadásában kitért a minimálbér kérdéskörére és a jövedelempolitikára, amely a következő években jelentősen felértékelődik. Kifejtette, a minimálbért folyamatosan emelni kell és fel kell zárkóztatni az átlagbér 50 százalékára. Ez az emelési mérték a vállalkozások számára kitermelhető, az nem veszélyezteti a kkv-k működését. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a gazdasági növekedés nem lehet öncélú, annak bevonónak kell lennie, hogy a társadalom széles rétegei részesülhessenek eredményeiből. Ezért a kormány külön, a családokat célzó intézkedéscsomagot dolgoz ki, amelyben a családi adókedvezmény növelése mellett új otthonteremtési programra is javaslatot tesz.

A miniszter ismét kiemelte: a hosszútávú megtakarítások esetében lehetőséget kell teremteni arra, hogy aki akarja, az saját opcionális döntése alapján otthonteremtésre is felhasználhasson egy évente meghatározott összeget adómentesen saját maga vagy gyermeke számára. Ezt mindenki maga fogja eldönteni, ami tovább erősíti az önrendelkezést.

Végezetül Nagy Márton megerősítette a kormány célját, az akciótervek hozzá fognak járulni ahhoz, hogy a gazdaság 2025-ben magasabb növekedési pályára álljon, a GDP bővülése 3-5 százalék közötti lehessen. Kiemelte: el kell érni, hogy a növekedés bővüléséhez minél inkább a magyar tulajdonú kkv-k járuljanak hozzá.


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra