A szakemberhiány hatalmas gondot jelent a cégvezetők számára
Munkaügyek 2018-11-24
NyomtatásCímkék: szakemberhiány, HR
A legtöbb hazai társaság szervezeti kultúrájának és HR funkciójának is meg kell változnia annak érdekében, hogy biztosítani tudják eredményességüket rövid és hosszú távon.
Világszerte kihívást okoz a megfelelő munkavállalók felvétele és megtartása a vállalatoknak, ami veszélyezteti a napi működésüket - derül ki az EY felméréséből (EY Growth Barometer). A 21 országból 2766 felsővezető megkérdezésén alapuló kutatás válaszadói szerint cégük növekedése nagymértékben függ attól, hogyan teljesítenek a munkaerőpiacon. A tanácsadócég munkatársai egy szakmai konferencián arra hívták fel a figyelmet, hogy a legtöbb hazai társaság szervezeti kultúrájának és HR funkciójának is meg kell változnia annak érdekében, hogy biztosítani tudják eredményességüket rövid és hosszú távon.
A gyors növekedésben lévő középvállatok fele kívánja emelni alkalmazottai létszámát a következő egy évben, ezzel szemben a megkérdezettek 25 százalékának mindennapos kihívást jelent a megfelelő készségekkel rendelkező munkavállalók megtalálása az EY kutatása szerint. A felsővezetők ezért vállalatuk hosszú távú fejlődése szempontjából fontosabbnak tartják a megfelelő alkalmazottak felvételét és kollégáik megtartását (30%) mint cégük működési hatékonyságának javítását (26%) és a technológiai újítások adaptációját (18%).
"A digitalizáció, az elöregedő társadalom és a nemzetközi munkaerő-mobilitás egyre nagyobb hatással van hazánkra is"- emeli ki Farkas Margit, az EY Személyügyi Tanácsadással foglalkozó üzletágának partnere. „A jövőben tovább fokozódhat a szakemberhiány. A gyorsuló változások miatt ráadásul fontosabbá válik a jelöltek hozzáállása, mint tudásuk és készségeik” – tette hozzá a szakértő.
A sikeres munkaerő-gazdálkodáshoz az EY tanácsadói szerint az emberi erőforrás menedzsmentjének is át kell alakulnia. Az üzleti igényekhez való reaktív alkalmazkodás helyett a szakma képviselőinek vezető szerepet kell vállalnia abban, hogy a szervezetüket felkészítsék a változásokra, így biztosítva a fenntartható növekedést. A magasabb szintű HR működés ezáltal a munkaerőhiányból adódó kockázatokat is sokkal hatékonyabban tudja kezelni, többek közt adatvezérelt eszközökkel és az üzleti stratégia mentén való előre tervezéssel.