A lakásépítési piac élénkítését segítő intézkedéseket javasol az ÉVOSZ
Cégvezetés 2015-10-19
NyomtatásCímkék: lakáspiac, lakásépítés, jelentés
Alacsonyabb kamatozású lakáscélú hiteleket, az új lakások és az engedélyköteles felújítások forgalmi adójának csökkentését, egyszerűbb hatósági eljárásokat, valamint az 50 millió forint alatti kivitelezési munkáknál egyszerűsített elektronikus építési napló vezetését javasolja a lakásépítési piac élénkítése érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
A szakszövetség úgy látja, van igény a jelenleginél lényegesen több új lakásra, illetve érdemleges lakásfelújításokra is. Az ehhez szükséges kivitelezői kapacitás rendelkezésre áll, megoldatlan viszont a finanszírozási háttér összerendezése.
Az ÉVOSZ szerint a finanszírozási hátteret döntően piaci eszközökkel kell megteremteni és működtetni. Ehhez szükség van arra, hogy a 7-14 százalék közötti lakáscélú hitelkamatok helyett a 3-4 százalék közötti kamatozású, a lakosság számára hosszú távon kiszámítható feltételekkel működő, forint alapú hitellehetőségek legyenek - hangsúlyozta a szervezet.
Megoldás azonban a kereskedelmi bankoktól csak akkor remélhető rövid időn belül, ha a kormányzat a bankokkal gazdaságpolitikai megállapodást köt, amely segíti banki kockázatvállalást ilyen kondíciók mellett is - javasolja közleményében az ÉVOSZ.
Az új lakások és a jól behatárolt építésiengedély-köteles lakásfelújítások általános forgalmi adójának (áfa) csökkentése nemcsak kedvezőbb négyzetméterárakat eredményezne és ezzel élénkítené a keresletet, hanem megoldaná az építőipar akut problémáját is, amit a számla nélküli munkák jelentenek - mutatott rá a szövetség, hozzátéve, hogy az alacsonyabb áfa a legális szférába terelné az ügyleteket.
A szakmai szövetség tapasztalatai szerint 5 és 12 százalék között van az a forgalmi adó mérték, amit a lakossági megrendelők megfizetnének. Az ÉVOSZ szerint a kedvezményesebb áfát meghatározott körben, a 150 négyzetméternél nem nagyobb, illetve az 50 millió forintot meg nem haladó értékhatáron belül kellene érvényesíteni.
A szervezet úgy látja, indokolt az engedélyköteles építési-felújítási feladatok építésigazgatási-, hatósági eljárásainak egyszerűsítése is, ami szintén hozzájárulna az ügyeletek olcsóbbá tételéhez és legális szférába tereléséhez.
Az ÉVOSZ emellett javasolja, hogy az 50 millió forint értékhatár alatti kivitelezési munkáknál a jelenleginél jóval egyszerűbb elektronikus építési naplót vezessenek be, ami életszerűbb és kezelhetőbb lenne.