A cégvezetők kizárják a 2008-ashoz hasonló globális válság lehetőségét

Forrás: MTI

A világgazdaság további növekedésére számítanak a vállalatvezetők, de hosszabb távon aggasztó jeleket is látnak – állapítja meg a 45 országban több mint 2900 döntéshozó megkérdezésével összeállított EY Tőkebizalmi Felmérés.

A válaszadók szerint a jelenleg kedvező üzleti környezet a cégek felvásárlási kedvét is ösztönzi, a vezetők ráadásul a képzett szakemberek hiányát is elsősorban a feltörekvő cégek akvizíciójával oldanák meg – így új technológiák mellett tehetséges munkatársakat is integrálni tudnak a szervezetbe.

Az elmúlt hónapokban tapasztalt nemzetközi politikai feszültség ellenére a döntéshozók több mint fele (54%) rövid- és középtávon is a világgazdaság bővülésével számol, és valószínűtlennek tartják, hogy a közeljövőben bekövetkezik egy 2008-ashoz hasonló erejű válság. A cégvezetők 46 százaléka ugyanakkor arra készül, hogy legkésőbb 2022-ig visszaesik a gazdasági növekedés.

Különösen a német vállalatvezetők pesszimisták, 80 százalékuk rövidtávon is visszaesést vár. Ez Magyarországra is komoly hatással lehet, hiszen többek között az autóiparban, de a szolgáltató szektorban – az info- és telekommunikációban, a kereskedelemben és az energiaellátásban – is erős a függésünk a német gazdaságtól. A legoptimistábbak az Egyesült Államok cégvezetői, mivel az ország válaszadóinak 78 százaléka nem számít recesszióra.

Technológia és tehetség: a felvásárlások elsődleges célpontjai

A jelenleg még kedvező üzleti környezet ösztönzi a társaságok felvásárlási és összeolvadási (M&A) tevékenységét. Ennek megfelelően a globális vállalatok 52 százaléka tervez akvizíciókat a következő évben. A legvonzóbb befektetési célpont az Egyesült Államok. A Brexittel kapcsolatos bizonytalanság ellenére az Egyesült Királyság áll a második helyen, megelőzve a harmadik Németországot, a negyedik Kínát és az ötödik Kanadát.

„A kereskedelmi és geopolitikai aggodalmak nem gátolják a cégvezetőket akvizíciós terveikben, mert az átalakítás iránti igény erősebb, mint a bizonytalanság miatt érzett kockázat” – emelte ki Vaszari Péter, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásokért felelős vezetője. A szakember szerint a munkaerőpiaci helyzet világszerte kihívások elé állítja a cégeket, és ez különösen igaz Magyarországra és azon belül az IT területére, ahol a tehetségek hiánya a vállalatok növekedésének egyik legfőbb gátló tényezője. „A megfelelő technológia és szakértelem megszerzésének hatékony eszköze a feltörekvő cégek felvásárlása” – tette hozzá Vaszari Péter.

A válaszadók kétharmada (63%) tervezi, hogy befektetéseinek legalább negyedét digitalizációs fejlesztésekre fordítja. A vezetők többsége (56%) felvásárlásokon, közös vállalaton vagy külső kockázatitőke-alapokon keresztül fektetne be technológiai újításokba.


Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra