Újabb adómódosítások 2017-re
Címkék: adóváltozások 2017
Amennyiben a javaslatot megszavazza a parlament, egyebek mellett nő a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) bevételi határa, az áfában emelkedik az alanyi mentesség értékhatára és egyszerűsödnek az egészségügyi hozzájárulás (eho) szabályai is.
Az áfában az alanyi mentesség értékhatárának 6 millióról 8 millió forintra emelése nemcsak adómegtakarítást, hanem jelentős adminisztrációcsökkentést is hoz. Az új, 8 millió forintos limitnek köszönhetően még több vállalkozás választhatja 2017-től az alanyi mentességet, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vállalkozónak nem kell áfát felszámítania és fizetnie az államkasszának, sőt még áfabevallást sem kell benyújtania.
Az első házasoknak 24 hónapig - gyermekáldás esetén is - jár a havi 5 ezer forintos állami "nászajándék". Vagyis az első házasoknak járó kedvezmény a családi kedvezménnyel együtt igénybe vehető már az adóelőlegből is.
A kisvállalati adó (kiva) választásával az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégek több mint 80 százaléka jobban járna az NGM szerint. Jövőre az arány még tovább javulhat. A kormány támogatja a gyors növekedésű középvállalkozásokat is, ezért duplájára emeli a már kivázó cégeknél a kiva alanyiság megszűnését eredményező értékhatárt. A belépési értékhatár továbbra is 500 millió forint marad, azonban mindaddig a kivában maradhat a cég, amíg el nem éri az 1 milliárd forintos mérlegfőösszeget.
A köztehercsökkentés mellett egyszerűsödnek az egészségügyi hozzájárulás (eho) szabályai is. Jövőre senkinek nem kell a kamatjövedelem után 6 százalékos mértékű ehot fizetnie. Az eddig a különböző jövedelmeket terhelő, öt kulcsot (6, 14, 15, 20, 27 százalék) tartalmazó rendszer kétkulcsossá válik, csak a 14 és a 27 százalékos mérték marad fenn.
A startup cégekbe fektető vállalkozásokat adókedvezmény segíti, amivel mintegy 40-60 milliárd forintnyi tőkéhez juthatnak a kezdő innovatív vállalkozások. A kedvezményt a befektetés évében és az azt követő három évben lehet igénybe venni, évente húszmillió forintig. A gazdasági tárca javaslata szerint a társaságiadó-szabályozás módosításával lehetővé tennék, hogy az üzleti angyalok a startup cégben való részesedésük bekerülési értékének körülbelül 25 százalékát a társasági adókedvezményen keresztül visszakaphassák.
***
Kifejtette: a törvényjavaslat szerint a kisadózó vállalkozások tételes adóját a jövőben 12 millió forintos árbevételig lehet választani, ami a korábbi felső korlát megduplázását jelenti. Az áfa alanyi menetességi határának 6-ról 8 millió forintra történő emelése számos mikrovállalkozás esetében jelent komoly adminisztrációs könnyítést.
Úgy vélte, ennek a két intézkedésnek valószínűleg rendkívül komoly gazdaságfehérítő hatása is lesz a legkisebb vállalkozások körében, hiszen nemcsak olcsóbb lesz a vállalkozás fenntartása, hanem nagyságrendileg kisebb papírmunkával is fog járni, ami elősegíti a jogkövető magatartást. A nagyobb vállalkozások számára vonzó lehetőséget teremt a fejlesztési adókedvezmény feltételeinek enyhítése, és az energiahatékonysági beruházásokhoz kapcsolódó új kedvezményrendszer bevezetése.
A magyar startup rendszer fejlődését segíti a korai fázisú vállalkozásba történő befektetések adóalap-kedvezménye. Fontos ugyanakkor arra is felhívni a figyelmet, hogy jelentősen módosult az új jövedéki adótörvény hatályba lépése, amit célszerű tanulmányoznia az érintett iparági szereplőknek - mondta Pankucsi Zoltán.
Kiemelte: a kormány a javaslat szerint az illegális gépjármű import kapcsán is fel kíván lépni az áfa-csalások ellen, ami jelentős költségvetési bevételeket hozhat, és tovább erősíti az adócsalások ellen eddig megtett lépések hatásait.
Az adószakértő szerint az adózás rendjében tervezett úgynevezett támogató eljárás nemzetközi összehasonlításban is előremutató, és új perspektívát nyithat az adóhatóság és az adózók kapcsolatában. A szabályozásban tetten érhető az a szemléletváltozás, amely szerint az adóhatóság az eljárásai során épít az adózók jóhiszemű együttműködésére, és a büntetés helyett segítséget kínál az esetleges hibák kijavításához.
A magánszemélyek számára jó hír, hogy az öngondoskodásra fordított befizetéseik után nagyobb összegű személyi jövedelemadó visszatérítésre lehetnek jogosultak és megszűnhet a kamatjövedelmet terhelő egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség is - mondta végezetül Pankucsi Zoltán.