Opten: 6509 építőipari vállalkozás szűnt meg 2015-ben
Cégvezetés 2016-01-22
NyomtatásCímkék: építőipar
A szigorú ágazati szabályozások hatására javult valamelyest az adófegyelem, és visszaszorult az a gyakorlat, hogy a tulajdonosok az egyik céget döntik be a másik után, mindenütt adóssághegyeket és lánctartozást hagyva maguk után.
A szakember szerint szinte biztosra vehető, hogy az ágazat teljesítménye hamarosan növekedésnek indul. A cégek megrendelésállományát és ezáltal teljesítményét alapvetően két tényező befolyásolja majd, az egyik a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) sikeressége, a másik a most induló új európai uniós támogatási ciklus.
Petrics Richárd úgy fogalmazott: bár a csokra sok az érdeklődő, ma még nem lehet tudni, hogy ez az érdeklődés milyen közép- és hosszú távú gyakorlati hatásokkal jár. Véleménye szerint a hirtelen megugró keresletet az ingatlanpiac és az építőipar nem fogja tudni kiszolgálni, emiatt rövid távon komoly anomáliák lehetnek a szektorban, valamint szakemberhiány kialakulására is lehet majd biztosan számítani. Ilyen bizonytalan helyzetben az ingatlanpiaci beruházás magas kockázattal jár, ezért várhatóan a beruházók egy része is kivár még - hívta fel a figyelmet az Opten igazgatója.
Az új európai uniós pályázati ciklus kapcsán kifejtette: a kormány az uniós források felhasználásának hatékonyságát szeretné növelni, míg korábban a lehívások maximalizálása volt az elsődleges szempont. Vagyis hatékonyabb beruházásokra lehet számtani, de nehéz megmondani, hogy ez milyen lendületet ad az építőipar 2016-os teljesítményének - tette hozzá.
Az Opten igazgatója szerint nem az idei, hanem a jövő év lesz látványos az építőipari vállalkozások számára, és a vállalkozói kedv élénkülése is akkor várható a szektorban.
Az építőipar sikere nem az új cégalapítások ugrásszerű emelkedésében, hanem inkább a foglalkoztatottak számának növekedésében lesz tetten érhető - hangsúlyozta Petrics Richárd a cég közleményében.