NGM: jó évet zárt tavaly a kiskereskedelem
Cégvezetés 2016-01-25
NyomtatásCímkék: kiskereskedelem
Az év első 11 hónapjában 5,7 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom, ezen belül dinamikus, 20 százalék feletti növekedést mutat az online kereskedelem. Az ágazat idén is hasonló ütemben, 6 százalékkal fog bővülni Magyarországon.
Az ágazat idén is hasonló ütemben, 6 százalékkal fog bővülni Magyarországon - mondta. Ezt a reálkeresetek emelkedése, és a foglakoztatás bővülése is segíti.
A 2,5 éve tartó bővülést az adórendszer átalakítása, a tartósan alacsony költségvetési hiány mellett beindult gazdasági növekedés - az első háromnegyed évben 2,8 százalékos - , a 25 éves rekordon álló foglalkoztatottság, és a 11 éves mélyponton lévő munkanélküliség tette lehetővé - sorolta.
Kiemelte: a vasárnapi pihenőnap bevezetése óta az adatok szerint az ágazat 2800-zal több embert foglalkoztat, és további közel ötezer betöltetlen álláshelyet regisztráltak. Arra számítanak, hogy a következő hónapokban betöltik ezeket az állásokat. A munkaerőhiány miatt az áruházláncok jelentősebb béremelést hajtottak végre, ez a vasárnapi pihenőnap mellett tovább javította az ágazatban dolgozók helyzetét - mutatott rá.
Ismertetése szerint a tartós fogyasztási cikkek bővülése 7 százalék feletti a tavalyi év első 11 hónapjában, ami a fogyasztói bizalomnövekedését mutatja. A növekedéshez a tartósan alacsony olajár is hozzájárul, ez továbbra is segíteni fogja a bővülést a jelenlegi piaci folyamatok alapján - közölte.
Kitért arra is, hogy az online kereskedelem bővülése globális trend, Magyarországon novemberben 26 százalékos volt a bővülés. Előrejelzéseik szerint ez tovább folytatódik.
Lenner Áron Márk elmondta, az Európai Bizottság célja az egységes digitális piac megteremtése és az NGM is kiemelten foglalkozik az elektronikus kiskereskedelemmel. Ennek a szabályozása az idei év egyik fontos feladata, hogy ugyanazok a fogyasztóvédelmi jogok és termékbiztonsági előírások érvényesüljenek a webshopokban mint a hagyományos üzletekben - közölte.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene novemberben az egy évvel korábbival összevetve.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 0,6, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 6,1 százalékkal nőtt.
Az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 19,7 százalékkal emelkedett a forgalom, a textil-, ruházati és lábbeli üzletekben 14,3, a használtcikk üzletekben 11,3, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletekben 4,3, a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer üzletekben 3,4, valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben 2,3 százalékkal.
A csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 26,2 százalékkal emelkedett, ezzel folytatódott az évek óta tartó bővülés - közölte a KSH.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,7 százalékkal csökkentek.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 801 milliárd forint volt tavaly novemberben. A forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 39 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Tavaly január-novemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene naptárhatástól megtisztítva 5,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,4 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.