Megtévesztő reklám: kozmetikumok
Címkék: fogyasztók megtévesztése, megtévesztő reklám, bírság
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése szerint a Cloulyn Pro Ltd. és az ASSORT FLEX Kft. tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott az MLM rendszerben értékesített Lavylites márkanevű kozmetikai termékcsalád népszerűsítésekor, mert megalapozatlan állítások jelentek meg a termékek gyógyhatásáról és egészségre gyakorolt hatásáról, valamint azok hatékonyságáról.
A GVH megállapította, hogy 2013 augusztusa és 2015 novembere között igen széleskörű hatásokat ígérő, de megalapozatlan állításokkal népszerűsítették a Lavylites termékcsaládba tartozó tusfürdőket, testápolókat, testpermeteket, samponokat, szájápolókat és arckrémet. A GVH a gyártó Cloulyn Pro Ltd.-vel szemben 50.000.000 forint, a forgalmazó ASSORT FLEX Kft.-re pedig 40.000.000 forint bírságot szabott ki a vállalkozások érdekelvű felelősségének megállapítása miatt, hiszen a vállalkozások érdekében állt a magatartás folytatása az elért árbevétel révén.
A GVH vizsgálata tanúvallomások, irati bizonyítékok és a helyszíni szemle alapján tárta fel a vizsgált kereskedelmi gyakorlatot, valamint az értékesítési rendszert – annak ellenére, hogy a Cloulyn Pro Ltd. egyetlen alkalommal sem tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének. Az érintett kozmetikai termékeket különböző tájékoztató anyagokban, előadásokon és disztribútori honlapokon is reklámozták, megvásárolni pedig jelenleg is csak MLM rendszerben lehet.
A GVH a bírság kiszabásakor a Lavylites termékek árbevételi adataiból indult ki a vizsgált időszakra vonatkozóan. Súlyosító körülményként értékelte mindkét vállalkozás esetében többek között, hogy
Enyhítő körülményként értékelte a GVH, hogy az ASSORT FLEX Kft. igyekezett módosíttatni az MLM egyes tagjainak jogsértő kereskedelmi gyakorlatát.
A GVH felhívja a figyelmet arra, hogy a vállalkozásoknak ugyanazon elvárásoknak kell megfelelniük a termékbemutató-előadásokon nyújtott szóbeli tájékoztatások és az MLM tagok által hivatkozott fogyasztói tapasztalatok közzétételekor is, mint minden egyéb, a fogyasztóknak szóló reklám alkalmazásakor. Így meg kell bizonyosodni a fogyasztói vélemények közzétételekor arról, hogy azok megfelelő bizonyítékkal támaszthatók-e alá, hiszen egy kozmetikumnak is csak akkor tulajdonítható gyógyhatás vagy egészségre vonatkozó hatás – akár vásárlói tapasztalat ismertetése, akár más tartalmú szóbeli tájékoztatás alkalmával –, ha az tudományosan megalapozott.
A GVH „Gondolja Végig Higgadtan” elnevezésű figyelemfelhívó kampányának termékbemutatókat érintő tájékoztatója itt olvasható.