Jönnek a "mintagyárak"

Forrás: MTI

Címkék: mintagyár


Olyan mintavállalatok jönnek majd létre, ahová a kis- és közepes vállalkozások "bemehetnek", megismerik a korszerű ipari internetes alkalmazásokat, digitális tudást és képzést kaphatnak, később pedig - a meghatározott pályázati lehetőségeken keresztül - saját cégüknél is alkalmazhatják ezeket a modern ipari technológiákat

Néhány hónapon belül elindulhat a kis- és közepes vállalkozások (kkv) technológiai fejlesztését célzó úgynevezett "mintagyárak" létesítése - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért- és szabályozásért felelős államtitkára csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisvárdán.
 
Lepsényi István a II. Kisvárdai Nyári Egyetemen tartott előadásában hangsúlyozta, ez a kezdeményezés is segíti a vállalkozásokat abban, hogy megismerkedjenek a kormány által tavaly megalapított Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform programmal.
 
Az ipar különböző területein digitális, infokommunikációs megoldások alkalmazását és elterjesztését célzó ipar 4.0 projekt elsősorban az új üzleti módszerekre, technológiákra és képzésekre, valamint a kutatás-fejlesztésre fókuszál. A ipar digitális átalakulásaira történő felkészülés jegyében hozzák létre ezeket a "mintagyárakat", ahol a kkv-k nagyobb arányban vehetnek részt a multinacionális cégek magasabb hozzáadott értékű termékeinek fejlesztésében és gyártásában.

Olyan mintavállalatok jönnek majd létre, ahová a kis- és közepes vállalkozások "bemehetnek", megismerik a korszerű ipari internetes alkalmazásokat, digitális tudást és képzést kaphatnak, később pedig - a meghatározott pályázati lehetőségeken keresztül - saját cégüknél is alkalmazhatják ezeket a modern ipari technológiákat - mondta Lepsényi István.

Az államtitkár  elmondta, hamarosan megjelenik egy 2,5 milliárd forint értékű pályázati alapprogram, amely kimondottan az ipar 4.0 program a vállalkozásoknál történő alkalmazását segíti elő. Hozzátette, a mintagyárak pontos helyszíneivel kapcsolatban még nincs végleges döntés, a tervek szerint a beérkező javaslatok alapján egy hónapon belül választják majd ki a helyszíneket.

Szavai szerint nagyon sok, jó példaként szolgáló multinacionális gyár van jelenleg Magyarországon; a Műegyetemen lesz egy olyan laboratórium, ahol egy vállalati robot alkalmazásával kísérletezhetnek a kisvállalatok.

A kisvárdai nyári egyetem témái között a 21. századi munkaerő-piaci trendek és a duális képzés kapcsolata, az élelmiszer-ellátó hálózatok modernizációja és az okosvárosok előnyei is szóba kerültek. Belinszky Katalin, a Kisvárda Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ (KKFKK) ügyvezető igazgatója a megnyitón elmondta, újabb egyetemi alapszakok indulnak el 2017 szeptemberében Kisvárdán, a Debreceni Egyetem turizmus-vendéglátás, valamint vidékfejlesztési agrármérnök, a Szent István Egyetem pedig élelmiszermérnök képzést indít a felső-szabolcsi kisvárosban.

Emellett folytatódik a cívisváros felsőoktatási intézménye által tavaly indított mezőgazdasági mérnök szak, a informatikai mérnök-képzést pedig a tervek szerint az Óbudai Egyetem biztosítja jövő évtől a városban - tette hozzá a KKFKK ügyvezető igazgatója.

Vissza az előző oldalra

Webáruház

Összes termék megtekintése

Vissza az előző oldalra